Мръсните тайни на българския коронавирус, или как властта пак ни „приспа“, че у нас зараза нямало
09.03.2020г.
Информационен сайт „ДНЕС“
След напрегнато чакане и спекулации коронавирусът Ковид 19 най-накрая дойде и в България. 4 положителни проби – две в Габрово и две в Плевен и още поне... стотина подозрителни случая. За по-малко от 24 часа България се превърна от "рая на спокойствието", внушавано ни от властите и сателитните медии в поредната ярка червена точка, обхваната от епидемията на китайската болест.
За всички, само за управниците ни не беше ясно, че рано или късно Ковид 19 ще дойде и у нас. Или по-точно, Ковид може и отдавна да е у нас, което е по-вероятно, но това е... прикривано съзнателно от хората!?
И всичко това, въпреки "аурата на Бойко", която ни пазеше, въпреки чесъна, водката и ракията. Силно заразният вирус плъзна из цяла Европа и беше само въпрос на време кога ще се засели у нас.
Коронавирусът стигна и до България
Тестването
По първоначална информация в България са закупени само 3000 реактиви за тестове за въпросния вирус. Така напълно логично през последната седмица у нас тестваха по 50-90 човека дневно, а не както в Италия, Франция или Южна Корея по 1000?!
Поради липсата на достатъчно тестове шансът вирусът да бъде открит в България драстично намаляваше. Цял късмет е, че изобщо открихме някой болен. Отсега нататък на лекарите ще им бъде много по-лесно, защото ще почнат да изследват хората, имали контакт със заразените.
Проблемът обаче е, че 3000-те теста няма да стигнат доникъде. На извънредно заседание на Министерски съвет премиерът Бойко Борисов заяви "Само не ми казвайте, че няма тестове. Всичко ще купим". Кралят-слънце явно не е разбрал, че тези реактиви се внасят от чужбина, където се произвеждат. За съжаление обаче още преди седмица няколко европейски държави, засегнати от болестта сигнализираха, че реактивите свършват и в момента няма как да се направят нови, а ако се направят, то това ще отнеме време.
Не е ясно и защо държавата ни е купила само 3000 теста (независимо, че са скъпи), при положение, че всички експерти алармираха, че идва епидемия. Липсата на достатъчно тестове е изключително опасно, защото така държавата няма да може да диагностицира всички болни и те ще продължат да разнасят заразата неподозирано, но из цялата страна.
Болниците
От седмица Борисов се хвали как ще отпусне спирт и маски за болниците. Трагичното е, че едва в деня, в който коронавирусът бе открит у нас, премиерът реши..., че може да започнем производство на маски и защитни облекла?!
Къде спаха Борисов и властите досега?
Епидемията от Ковид 19 върлува вече близо три месеца. Китай, че и Европа повиши търсенето си на маски и защитни облекла многократно. Ако бяхме започнали производство още в началото на януари, не само че можехме да имаме достатъчно за нас, но и да изнасяме и печелим от това.
Вярно, в период на криза не бива да се мисли за печалба, но няма какво да се лъжем – светът се движи от икономиката. Уви, Борисов пак се сети за това едва след като открихме огнище и у нас и заяви..., че ще натовари фабриките да работят по 24 часа.
Коронавирусът, важен ли е нулевият пациент в България. „Този нулев случай вече трябва да го търсим назад във времето”, категорична е проф. Кожухарова
Предпазни маски в България няма още от януари. "Предприемчиви" търговци изкупиха де що имаше предпазни средства, за да започнат да ги продават не на двойни, а на тройни цени. Днес една кутия маски струва 70 лева! При положение, че преди два месеца тя се е търгувала за 15-20. И тук говорим за маски, които трябва да се сменят на всеки 2 часа! В интернет се появиха стотици продавачи, които предлагаха стоката си на абсурдни цени. Малко по-предпазващите маски вървяха по 80 до 90 лева.
В много "бели" държави правителствата наложиха рестрикции и забраниха продажбата на маски на необичайно високи цени. Има държави, в които маските се получават само и единствено от аптеката срещу рецепта от лекаря. У нас обаче Борисов и правителствената компания оставиха нещата на самотек и безхаберни приказки без каквато и да било истинска грижа за населението.
Мерките постфактум са неефективни и само пореден прах в очите на гласоподавателите.
Преди дни премиерът в типичния си шумен стил обяви – ще „внесем“ маски, които да се раздадат на лекарите и медицинските сестри. Със сигурност „вносът“ няма да е достатъчен, защото част от него ще изчезне безследно още на границата, за да се появи след това по сайтовете, но на вече безумни цени.
Борисов обясни надлежно и как предпазните средства ще се раздадат на болниците, докато в същото време личните лекари са оставени сами да се оправят със ситуацията, а именно – те са първите, които ще посрещнат вълната.
Едва ли някой се заблуждава как болният ще тръгне да звъни на специалния телефон за коронавируси (на който при това получаваш отговор след 20-то обаждане). Всеки ще хукне към личния лекар, независимо от приказките на властта. И ако доктор Стоянов да речем не може да си намери маски, защото няма или са на безумна цена, то съвсем логично е да откаже да прегледа и тези пациенти.
Когато държавата не се грижи за медиците си, то няма какво да им се сърдим. Същото се получава и със специалистите, при които идват по-тежките случаи – рентгенолози, пулмолози и т.н. Те са оставени да се оправят и спасяват кой както може.
Голям е броят на контактните лица, които се изследват във връзка със случаите в Габрово и Плевен. За Габрово са 140. В Плевен все още няма окончателен брой
За съжаление икономическата криза, която очаквахме следващата или по-следващата година, най-вероятно ще настъпи съвсем скоро. Коронавирусът удари една от най-силните икономики в света – тази на Китай и това повлече крак. Борсите се сриват, фирми затварят, фалити...
България сякаш това не я касае. Тук никой не говори за последиците от глобалната пандемия и как ще се справим с нея. И ако Китай могат да затворят границите и да се справят криво-ляво с икономическата криза, то Родината едва ли ще оцелее в период на финансов колапс, а той се задава.
Освен високопарните си приказки пред медиите, крайно наложително е Борисов да излезе пред гражданите и да каже как предвижда да се справи реално, а не медийно с вируса. Както и как ще запази и спаси „процъфтяващата ни“ икономика.
Отвличане на вниманието
Без съмнение заразата от коронавирус не бива да се подценява и трябва да се следи отблизо развитието ѝ у нас. За съжаление обаче риба се лови в мътна вода и без съмнение в тези дни на паника и страх политиците отново ще се възползват от болестта и страха, за да припечелят някой лев.
Именно в този кризисен и напрегнат период медиите и най-вече ние трябва да сме особено бдителни. И както в редица случи на кризи и епидемии, да се предпазваме, да се грижим сами за себе си. И най-вече да сме солидарни и единни.
122545