Специализираният сайт Maritime.bg съобщава, че бълкерът IRMGARD, плаващ под либерийски флаг с неопасен насипен товар от Русия, е заседнал при входа на пристанището до фаровете. Инцидентът се е случил тази сутрин, 10 юни 2025 г.
Очаква се подводен оглед на корпуса и провеждане на спасителна операция за изтегляне. Разлив на горива или товари не е констатиран до момента.
Първите снимки от района показват кораба заседнал недалеч от фаровете.
Технически данни за кораба
Бълкерът IRMGARD е построен през 2012 година, с приблизителна дължина 180 метра и ширина 30 метра. Актуалните данни показват, че се намира в Черно море, в близост до Бургас.
Заключение и следващи стъпки
IRMGARD е заседнал при входа на пристанището, но няма изтичане на товари или замърсяване.
Очаква се технически оглед за оценка на щетите и акция по изтегляне.
Ситуацията се следи и може да се промени в зависимост от метеорологичните и морски условия.
Възстановяването на съоръженията няма да е нито бързо, нито лесно, се разбира от разясненията на кмета.
Столичният кмет Васил Терзиев публикува “пътна карта” за възстановяване на лифтовете на Витоша. В официалната си страница във Фейсбук той обяснява какви са плановете и възможните пречки. Няма да е нито бързо, нито лесно, става ясно от публикацията.
Основни стъпки и институционални зависимости
Основните стъпки са: изготвяне на проект и осигуряване на финансиране, анализ на законодателната рамка и извършване на необходими промени, актуализиране на Плана за управление на Витоша, приемане на устройствени планове и реализиране на инвестицията.
Кметът посочва, че възстановяването на Симеоновския, Драгалевския и Княжевския лифт зависи не само от Столичната община, а и от добрата воля на собственика и от ред институции.
Необходимост от проект от страна на собственика
Като начало собственикът – “Витоша ски” АД (TechnoAlpin), трябва да изготви и представи идеен проект за възстановяване на съоръженията. “Това означава да се представи ясен план за новата технология на всеки лифт, новия му капацитет, за колко души ще бъдат новите кабинки или седалки, с каква скорост ще се движи, откъде и как точно ще преминава, как ще бъдат преустроени лифтовите станции и как това се различава от сегашното положение”, обяснява Терзиев.
След това проектът трябва да бъде внесен за издаване на съответните разрешителни – в направление “Архитектура и градоустройство” към Столична община и в другите компетентни институции.
Законодателни пречки и тълкувания
Тепърва ще се проучва има ли препятствия и пропуски в нормативната база и как да бъдат преодолени. Кметът дава пример: “Ако идейният проект предвижда задължително поставяне на стълбове на нови места, различни от съществуващите, трябва да се анализира Законът за горите по отношение на лифтовете в Природен парк “Витоша”. Този закон регламентира реконструкцията в горски територии на съществуващи лифтове – но само на търпими строежи (стари обекти без строителна документация). Съответно трябва да се изследва въпросът как да се възстановяват и лифтове, които са заварени строежи (т.е. законни), каквито са тези на Витоша”.
Устройствени планове и градски условия
Възстановяването на лифтовете изисква “градоустройствено обезпечение” – да има приети подробни устройствени планове, които да осигуряват безпроблемното преминаване на кабинките и разполагане на станциите над и покрай чуждите имоти – най-вече в кв. Симеоново. За изграждането на нова начална станция на Симеоновския лифт на Околовръстния път, заедно с интермодален хъб, свързващ автобуси, трамваи, автомобили и метро с лифта, също е необходимо да бъде приет нов подробен устройствен план, допълва Васил Терзиев.
БНБ отчита ръст от над 20% при кредитите на домакинствата. Заемите на българите растат двойно по-бързо от спестяванията, показват данните на БНБ. Кредитните консултанти Иво Димитров и Тихомир Тошев коментират, че този ръст не е задължително лоша новина. Важно е да се разбере какво е причинило този ръст, а не самият факт на увеличението. То е обусловено от икономически, социални и пазарни причинно-следствени връзки и е нормално. Над 90% от търсенето е за първична покупка, което се счита за здравословно поведение.
Анализ на кредитния пазар и влиянието на еврозоната
Според Тихомир Тошев ръстът при кредитите не е новина и продължава вече 6 години. Към края на първото тримесечие на тази година изтеглените кредити са около 48 милиарда лева, а депозитите - близо 91 милиарда. Двуцифрените ръстове на кредитите не винаги се смятат за здравословни според икономическите правила, но пазарът на имоти също расте двуцифрено. Средният размер на ипотеките в София е над 350 000 лева. Очакваното влизане в еврозоната мотивира купувачите. Българинът е финансово по-добре, купува по-скъпи и хубави имоти, а средната класа е добре оформена. Хората взимат кредити по-смело, но и управляват по-добре личните си финанси.
Прогнози за лихвите след приемането на еврото
Иво Димитров смята, че лихвите по ипотеките ще нараснат, но не веднага, поради голямата конкуренция между банките. От друга страна, Тихомир Тошев прогнозира, че лихвите ще останат под 3% за ипотеките, дори след приемането на еврото.
Населението на страната продължава да намалява. В това няма нищо изненадващо, тъй като става дума за тенденция, наблюдавана вече от 30 години насам. Основната причина е отрицателният естествен прираст – броят на починалите е по-голям от броя на родените.
Този демографски спад се компенсира частично от механичния прираст – повече хора се заселват в България, отколкото я напускат. Повечето от тях са граждани от трети страни, а по-малко от една трета са българи, които се завръщат от чужбина. Това отбелязва Магдалена Костова от Дирекция „Демографска и социална статистика“ на НСИ.
Доц. Стоянка Черкезова от Института за изследване на населението към БАН подчертава, че най-точната картина ще стане ясна при следващото преброяване на населението, тъй като към момента се разчита на текущи изследвания.
Тя също така посочва, че именно отрицателният естествен прираст е основният фактор за намаляване на населението. В началото на 90-те години обаче водещата причина е била масовата емиграция.
Раждаемостта намалява
Раждаемостта в България продължава да спада, макар и с различна интензивност през годините. Обикновено демографските процеси отразяват икономическата и социалната ситуация в страната. Когато обществото се намира в несигурност, хората по-често отлагат създаване на семейство и раждане на деца.
Освен икономическите фактори, влияние оказват и други условия – като достъп до здравеопазване, образователната система, състоянието на инфраструктурата и наличието на социални услуги. Всички тези елементи формират средата, в която се вземат решенията за бъдещето.
По-малко жени в детеродна възраст
Съществен проблем е и намаляването на броя на жените в детеродна възраст. Това е резултат от застаряващото население и от вече намалената раждаемост през предишните десетилетия. Малкият брой млади хора води до още по-малко новородени – порочен кръг, който трудно се прекъсва.
Намаляване на трудоспособното население
Още една тревожна тенденция е свързана с броя на хората в трудоспособна възраст, който също намалява. В същото време възрастта за пенсиониране се повишава, а делът на възрастните хора расте. Така се оформя дисбаланс между работещи и неработещи – с нарастващо социално и икономическо напрежение.
Ако тази тенденция продължи, ще се стигне до момент, в който активното население няма да може да осигури нужната подкрепа за пенсионната и здравната система.
Висока смъртност
По отношение на смъртността се наблюдава връщане към нивата отпреди пандемията от COVID-19, което може да се счита за положителен знак. Въпреки това, смъртността в страната остава висока.
Около 20% от хората умират преди да достигнат 65-годишна възраст. Това е сериозен показател, който говори за проблеми в качеството на здравеопазването, превенцията и начина на живот. Ниската продължителност на живота е част от общата демографска криза.
Перспективи и възможни решения
Дори и да се приложат конкретни мерки днес, не може да се очаква бързо обръщане на негативната тенденция. Демографските процеси са бавни и устойчиви – нужни са десетилетия, за да се постигне трайна промяна.
Според експертни прогнози, съществен резултат може да се очаква най-рано след 25–30 години. Това означава, че усилията трябва да бъдат дългосрочни, последователни и координирани – с приоритет върху младежта, семейството, здравето и възможностите за достоен живот в страната.
Здравей, приятел, готов ли си за малко бизнес интрига? Според ново проучване на Българската фондова борса (БФБ), публикувано на 5 май 2025 г., жените в България започват да разбиват стъкления таван в бизнеса. В 60% от компаниите на борсата има жени в ръководните органи. Но ето го уловката: само 3% от тези фирми се управляват изцяло от жени, а едва 14% имат изпълнителни директори дами. Да, напредък има, но до пълно равенство сме като на маратон – още тичаме, и то не с най-бързите кецове!
Проучването обхваща над 300 компании и показва, че жените бавно, но стабилно се изкачват по корпоративната стълбица. И знаеш ли какво? Това не е просто за хубав имидж – равенството носи пари! Според БФБ, ако жените имат равен достъп до лидерски роли, световният БВП може да скочи с $12 трилиона. В някои страни продуктивността може да се вдигне с цели 35%. Така че, шефове, ако искате повече печалби, може би е време да поканите повече дами на масата за решения.
България се учи, но бавно
България не е сама в тази битка. В ЕС жените заемат 34.8% от ръководните позиции през 2023 г., спрямо 31.8% през 2014 г. Страни като Швеция (43.7%) и Латвия (42.9%) са напред, докато Люксембург (22.2%) и Хърватия (23.8%) влачат крака. У нас през 2023 г. 68,000 жени са били на ръководни постове – с 3,200 повече от 2022 г. Делът на жените в бордовете скочи от 14.8% на 18.3%. Напредък? Абсолютно! Но когато чуеш, че на света ще ни трябват 152 години – или девет поколения – за пълно икономическо равенство, май ти идва да си поръчаш още едно кафе.
БФБ не просто брои проценти – те правят нещо по въпроса. Всяка година участват в глобалната инициатива „Звън за равенство между половете“, заедно с ООН и Световната федерация на борсите. През 2025 г. мотото им е „Права. Равенство. Сила. За всички жени и момичета.“ Изпълнителният директор Ману Морвенов казва: „Равенството не е само възможно – то носи реална полза за бизнеса.“ И той е прав – компаниите с повече жени на върха често са по-иновативни и печеливши.
Какво правим, за да ускорим?
България не стои със скръстени ръце. През ноември 2024 г. Министерството на труда и социалната политика предложи промени в Закона за равенство между половете. До 30 юни 2026 г. публичните компании трябва да имат поне 33% представителство на по-слабо представения пол в бордовете си (но не повече от 49%). Това е стъпка напред, но ще видим дали ще я изпълним, или ще си останем с хубавите обещания.
Глобално обаче картината не е розова. Само 12% от мениджърите на фондове в света са жени. В България жените все още се борят със стереотипи и бариери, особено във финансите и технологиите. Но всяка жена на ръководен пост е доказателство, че промяната е възможна – и че си струва.
Защо това те засяга?
Може би си мислиш: „Хубаво, жени в бизнеса, но какво общо има с мен?“ Ами, всичко! Повече жени на върха означава по-добри решения, по-силна икономика и по-справедливо общество. Ако си жена, това е напомняне, че можеш да се целиш високо. Ако си мъж, е време да подкрепяш колегите си, защото равенството е отборна игра. Плюс, кой не иска да живее в страна, където всички имат шанс да блестят?
За обикновения българин тази новина е искра надежда. Жените в бизнеса не просто пробиват – те променят играта. И ако искаме по-добри работни места, по-високи заплати и по-силна икономика, трябва да ги подкрепим. Защото, сериозно, 152 години чакане? Никой няма време за това!
Интернетът вече говори
Онлайн хората са развълнувани. „Жените идват!“ – пишат едни, споделяйки истории за успешни бизнесдами. Други са саркастични: „152 години? Май ще си взема отпуск дотогава.“ Има и призиви за повече действие: „Хайде, България, да не сме последни!“ Реакциите са микс от гордост и нетърпение, защото всички искат промяната да дойде по-бързо.
Твоят ход, защото си в играта
Жените в българския бизнес карат вратите да се отварят, но пътят до пълно равенство е дълъг. Затова, докато си пиеш кафето, помисли: как можеш да подкрепиш тази промяна? Може би ще дадеш шанс на жена колега или ще поискаш повече жени в ръководството на фирмата си. И нека бъдем честни – искаш да видиш България начело в тази надпревара, нали? Хайде, включи се, защото равенството не чака никого!
Хей, приятел, дръж си портфейла, защото България е на път да смени валутата си с евро, и то с гръм и трясък! От януари 2026 г. банкоматите из цялата страна ще спрат да плюят левове и ще раздават само евро банкноти, обяви Българската народна банка (БНБ) на 7 май 2025 г. През първия месец, когато левът и еврото ще си делят сцената като неохотни партньори, ще можеш да плащаш с левове, но ако теглиш от банкомат – само евро, моля. Това е официално: България влиза в еврозоната на 1 януари 2026 г., и няма връщане назад!
Тази новина не е просто суха банкова директива – тя ще промени как пазаруваш, пестиш и дори как мислиш за парите. Представи си: отиваш за кафе, а вместо да броиш левчета, вадиш лъскави евро монети. Готин си, европейски си, но и малко ще ти липсва добрият стар лев, нали?
Монетите идват, и то с български стил
БНБ вече е вдигнала ръкавите за голямата промяна. Дизайнът на българските евро монети е готов, заготовките са набавени, договорите за производство – подписани. Само чакаме зелена светлина от Съвета на ЕС, и машината за сечене ще забръмчи. Любопитно? Двеврото ще носи надпис на кирилица: „БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ“, половината от който ще е наобратно – намигване към старите български монети от 1882-1943 г. Класика, но с модерен привкус!
Колко монети ще направим? Зависи колко левови монети ще върнем в БНБ, плюс какъв е пулсът на пазара. Европейската централна банка ще даде последната дума, но едно е ясно – тези монети ще са законно платежно средство в цяла еврозона. Стартовите комплекти с евро монети ще се продават преди големия ден от банки, БНБ и дори Български пощи, но не се вълнувай много – не можеш да ги харчиш, докато не дойде 1 януари.
Как ще се справим с прехода?
БНБ са се погрижили да не останем без евро банкноти и монети през първата година. Банките вече правят поръчки, а БНБ е осигурила складове за извадените от обръщение левове – не, няма да ги претопят за нови монети, ако това си мислиш. През онзи първи месец ще можеш да платиш в брой с левове за данъци или такси, но рестото? Само в евро. Банкови преводи? Евро от първия ден. А старите системи за левови плащания като БИСЕРА 6 и РИНГС? Затварят на старта.
Ако имаш скъсани левови банкноти или монети, БНБ ще ги смени за евро на фиксирания курс. Банките ще предлагат тази услуга задължително за 12 месеца след прехода, а после – зависи от тях. Но БНБ ще сменя левове за евро завинаги, така че без паника.
Защо това е голяма работа?
Тази промяна не е просто смяна на хартийки в портфейла ти. Еврото ще улесни пътуванията, бизнеса и ще ни направи по-близки до Европа, но ще има и главоболия. Търговците ще трябва да се подготвят отрано, за да имат евро на ръка, без да ги пускат в обръщение преди старта. А ти? Ще трябва да свикнеш да мислиш в евро, когато пазаруваш хляб или плащаш наема. Плюс, има нещо тъжно в това да се сбогуваме с лева – той е част от нас, като песните на Лили Иванова.
Но ето и доброто: еврото ще направи живота по-предсказуем за бизнесите и ще привлече повече инвестиции. За обикновения човек това значи по-лесно сравняване на цени, когато пътуваш до Париж или Берлин. Само не очаквай кафето в София да стане по-евтино, а?
Интернетът вече бръмчи
Онлайн хората са раздвоени. Едни са във възторг: „Най-после сме истински европейци!“ Други са сантиментални: „Левът си беше наш!“ Има и шеги за надписа на двеврото – „БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ от високите цени!“ Снимки на макети на монетите вече се въртят, а някои дори планират да си купят стартови комплекти като сувенири. Това е България – обичаме да дискутираме, особено когато става дума за пари.
Какво да запомниш, защото ще ти трябва
България влиза в еврозоната с пълна газ, и банкоматите ще са първите, които ще ти напомнят. Запаси се с търпение, защото преходът ще е като да смениш гардероба си за един ден. Дръж си левовете за спомен, но се приготви да броиш евро. И хей, може би е време да си купиш нов портфейл – тези евро монети изглеждат лъскави! Готов ли си да станеш малко по-европеец, или ще плачеш за лева в ъгъла?
След смъртта на покойния папа Франциск през април папските апартаменти в Апостолическия дворец бяха запечатани като част от ритуал, който символизира, че папският трон е празен, и осигурява сигурността на личните му документи, пише Times оf India. С избирането на новия папа на Католическата църква, папа Лъв XIV, печатите на тези апартаменти бяха премахнати в неделя, което означава, че той е готов да се настани. Вече десет години апартаментите не са били обитавани. Самият Франциск е живял в скромна ватиканска къща за гости, а не в традиционната резиденция.
Апостолическият дворец — история и значение
Апостолическият дворец, наричан още Папски дворец, се смята за традиционната резиденция на папата и е сграда от XV в., когато е създаден от архитекта Донато Браманте в стил Висш ренесанс. Въпреки това тя става официална резиденция на папите през XVII в. В двореца се помещават много кабинети на папата, музеи, Ватиканската библиотека и параклиси, включително известната Сикстинска капела. Той се намира точно над колонадата на площад „Свети Петър“ и включва емблематичния прозорец, от който традиционно се произнася молитвата Ангел Господен. Като цяло дворецът разполага с внушителните 1000 стаи, включително дневна, учебна спалня и медицинска клиника.
Новите апартаменти и възможностите за папата
На новопубликуваните снимки на Апостолическия дворец, направени при повторното отваряне на апартаментите в неделя, хората могат да видят нови помещения като третия етаж, известен още като Третата лоджия, бъдещото жилище на папата, библиотеката и частните параклиси в апартаментите.
Къде ще живее папа Лъв XIV?
Изглежда, че папа Лъв има сходно мнение за своето пребиваване с това на своя предшественик папа Франциск, който предпочита скромния живот в къща за гости във Ватикана, а не грандиозния живот в двореца. В неотдавнашно интервю за Vatican News папа Лъв казва: „Епископът не трябва да бъде малък принц, който седи в своето царство, а по-скоро е призван автентично да бъде скромен, да бъде близо до хората, на които служи, да върви с тях и да страда с тях“. По този начин би могло да има по-голяма вероятност той също да пребивава в къщата за гости във Ватикана.
С цел максимално усвояване на средства от НПВУ и минимизиране на разходите от Държавния бюджет, едновременно с подписването на основния договор ще бъде подписано и допълнително споразумение.
Правителството даде съгласие вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов да подпише договор за доставка на 35 едноетажни нулевоемисионни електрически мотрисни влака.
Договорът се сключва между Министерството на транспорта и съобщенията и консорциум „БУЛЕМУ“, който включва Alstom Transport S.A. (Romania), Alstom Ferroviaria SpA и “РВП ИНВЕСТ” ЕООД. Проектът е част от инвестициите по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Финансиране и социални ползи
С цел максимално усвояване на средства от НПВУ и минимизиране на разходите от Държавния бюджет, едновременно с подписването на основния договор ще бъде подписано и допълнително споразумение, одобрено от Европейската комисия, според което 12 от влаковете, на стойност 363 314 981 лева, ще бъдат финансирани от НПВУ.
Останалите 23 електрически мотрисни влака на стойност 696 400 000 лева ще бъдат включени в Социалния план за климата на Република България съгласно Регламент (ЕС) 2023/955.
С приемането на решението се осигурява временен безлихвен заем на Министерството на транспорта и съобщенията в размер на 278 600 000 лева за покриване на авансово плащане по договора.
Земетресението е станало в 12:49 ч. на дълбочина 6,99 км. Последвани са множество вторични трусове, най-силните от които са били с магнитуд 4,4 и 4,9, съобщават турските медии.
Трусовете предизвикаха силна паника сред населението, но засега няма информация за нанесени щети.
Столична община планира да раздели общинските жилища в два фонда — за нормиран и за пазарен наем. Апартаментите за пазарен наем ще се отдават чрез търг за срок до 7 години, а тези за нормиран — за до 5 години. Изключение за безсрочно настаняване ще важи само за хора с над 71% увреждания и възрастни над 65 години.
Новата наредба е създадена от представители на различни партии в СОС и вече е внесена за обсъждане. Очаква се тя да влезе в сила месец след приемането ѝ.
Ясни правила за настаняване и нов кръг от правоимащи
Жилищата ще се разпределят от общинския съвет по предложения на районните кметове. За наемите по пазарен принцип ще се провеждат търгове, а цената ще се определя от сертифициран оценител. За този тип жилища няма да се изисква доказване на жилищна нужда.
Същевременно се разширява достъпът до нормирани наеми — включени са млади семейства, самотни родители, младежи от социални домове и хора с увреждания. Критериите включват и доход под линията на бедност.
Контрол, нови инвестиции и край на масовите продажби
С новите правила се ограничава продажбата на общински жилища — позволена ще бъде само за такива, които не са обитавани повече от 10 години. Създава се специален фонд, където ще постъпват 60% от приходите от наеми и продажби, за строителство и ремонти на общински имоти.
Съществуващите безсрочни договори се запазват, но с ново изискване за застраховка на имота. Според вносителите наредбата ще осигури по-справедливо разпределение и по-строг контрол върху използването на общинските жилища.