
Проектът за бюджет на София за 2025 г., предложен от кмета Васил Терзиев, възлиза на 2,840 млн. лв., като 640 млн. лв. ще бъдат разпределени за капиталови разходи на общината през следващите 12 месеца. В сравнение с бюджета за 2024 г., този вариант е по-голям с около 263 млн. лв.
Общественото обсъждане на проекта ще се състои на 16 април в аулата на Софийския университет. Очаква се активно участие на гражданите, които ще могат да се запознаят с подробности за инвестиционната програма. През миналата година Терзиев и екипът му включиха искания от обсъжданията в инвестиционната рамка за 2024 г., което може да се повтори и тази година.
Строителството на метрото остава основен приоритет
Най-голямото перо в капиталовата рамка за 2025 г. ще бъде строителството на метрото, за което са предвидени 183 млн. лв. В момента се строят три станции от третия метродиаметър, а също така се изграждат нови спирки между “Обеля” и “Люлин”. Очаква се стартиране на нови станции под бул. “Царица Йоанна” в “Люлин”.
Подкрепа за образованието и подобрения в инфраструктурата
121 млн. лв. ще бъдат използвани за строеж на нови детски градини и училища. В момента се строят 13 детски градини, а още 17 се ремонтират. Ще се инвестира и в подобряване на условията за безопасност около учебните заведения, с увеличение на средствата за пътната безопасност и осветлението.
Освен това, през 2025 г. ще се ремонтират ключови булеварди като “Ал. Стамболийски” и “Мария Луиза”, а ще започнат и работи по улиците “Едуард Генов” и “Проф. Живко Сталев” в Студентски град.
Допълнителни финансирания за паркинги и инфраструктурни проекти
Около 100 млн. лв. ще бъдат получени от държавния бюджет за строеж на паркинги. Освен това, ще бъдат финансирани проекти по европрограмата “Развитие на регионите”, които включват изграждане на нови паркинги и обновяване на улици и булеварди.
Как ще се финансират инвестициите?
Въпреки увеличените разходи, бюджетът за 2025 г. не отговаря на всички амбиции на столицата. Заместник-кметът Иван Василев обяви, че се обмисля увеличаване на инвестициите чрез заемно финансиране и публично-частно партньорство. Един от вариантите за набавяне на средства е повишаване на местните данъци, което ще изисква консенсус с обществото и решение от страна на държавата.
Тези действия се предприемат с цел осигуряване на необходимото финансиране за важни инфраструктурни проекти, включително развитието на метрото и транспорта в София.