
Банкоматите казват „Чао“ на лева
Хей, приятел, дръж си портфейла, защото България е на път да смени валутата си с евро, и то с гръм и трясък! От януари 2026 г. банкоматите из цялата страна ще спрат да плюят левове и ще раздават само евро банкноти, обяви Българската народна банка (БНБ) на 7 май 2025 г. През първия месец, когато левът и еврото ще си делят сцената като неохотни партньори, ще можеш да плащаш с левове, но ако теглиш от банкомат – само евро, моля. Това е официално: България влиза в еврозоната на 1 януари 2026 г., и няма връщане назад!
Тази новина не е просто суха банкова директива – тя ще промени как пазаруваш, пестиш и дори как мислиш за парите. Представи си: отиваш за кафе, а вместо да броиш левчета, вадиш лъскави евро монети. Готин си, европейски си, но и малко ще ти липсва добрият стар лев, нали?
Монетите идват, и то с български стил
БНБ вече е вдигнала ръкавите за голямата промяна. Дизайнът на българските евро монети е готов, заготовките са набавени, договорите за производство – подписани. Само чакаме зелена светлина от Съвета на ЕС, и машината за сечене ще забръмчи. Любопитно? Двеврото ще носи надпис на кирилица: „БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ“, половината от който ще е наобратно – намигване към старите български монети от 1882-1943 г. Класика, но с модерен привкус!
Колко монети ще направим? Зависи колко левови монети ще върнем в БНБ, плюс какъв е пулсът на пазара. Европейската централна банка ще даде последната дума, но едно е ясно – тези монети ще са законно платежно средство в цяла еврозона. Стартовите комплекти с евро монети ще се продават преди големия ден от банки, БНБ и дори Български пощи, но не се вълнувай много – не можеш да ги харчиш, докато не дойде 1 януари.
Как ще се справим с прехода?
БНБ са се погрижили да не останем без евро банкноти и монети през първата година. Банките вече правят поръчки, а БНБ е осигурила складове за извадените от обръщение левове – не, няма да ги претопят за нови монети, ако това си мислиш. През онзи първи месец ще можеш да платиш в брой с левове за данъци или такси, но рестото? Само в евро. Банкови преводи? Евро от първия ден. А старите системи за левови плащания като БИСЕРА 6 и РИНГС? Затварят на старта.
Ако имаш скъсани левови банкноти или монети, БНБ ще ги смени за евро на фиксирания курс. Банките ще предлагат тази услуга задължително за 12 месеца след прехода, а после – зависи от тях. Но БНБ ще сменя левове за евро завинаги, така че без паника.
Защо това е голяма работа?
Тази промяна не е просто смяна на хартийки в портфейла ти. Еврото ще улесни пътуванията, бизнеса и ще ни направи по-близки до Европа, но ще има и главоболия. Търговците ще трябва да се подготвят отрано, за да имат евро на ръка, без да ги пускат в обръщение преди старта. А ти? Ще трябва да свикнеш да мислиш в евро, когато пазаруваш хляб или плащаш наема. Плюс, има нещо тъжно в това да се сбогуваме с лева – той е част от нас, като песните на Лили Иванова.
Но ето и доброто: еврото ще направи живота по-предсказуем за бизнесите и ще привлече повече инвестиции. За обикновения човек това значи по-лесно сравняване на цени, когато пътуваш до Париж или Берлин. Само не очаквай кафето в София да стане по-евтино, а?
Интернетът вече бръмчи
Онлайн хората са раздвоени. Едни са във възторг: „Най-после сме истински европейци!“ Други са сантиментални: „Левът си беше наш!“ Има и шеги за надписа на двеврото – „БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ от високите цени!“ Снимки на макети на монетите вече се въртят, а някои дори планират да си купят стартови комплекти като сувенири. Това е България – обичаме да дискутираме, особено когато става дума за пари.
Какво да запомниш, защото ще ти трябва
България влиза в еврозоната с пълна газ, и банкоматите ще са първите, които ще ти напомнят. Запаси се с търпение, защото преходът ще е като да смениш гардероба си за един ден. Дръж си левовете за спомен, но се приготви да броиш евро. И хей, може би е време да си купиш нов портфейл – тези евро монети изглеждат лъскави! Готов ли си да станеш малко по-европеец, или ще плачеш за лева в ъгъла?