Словакия подари на Киев противовъздушна система С-300
Чехия е доставила танкове, множество ракетни установки, гаубици и бойни машини на пехотата в Украйна, наред с други военни пратки, чиято стойност възлиза на стотици милиони долари, като доставките ще продължат, предаде Ройтерс, позовавайки се на два източника от чешкото Министерство на отбраната.
Източниците потвърдиха пред Ройтерс за доставянето на пет танка Т-72 и още пет бронирани машини БВП-1 и БМП-1. Тази седмица в „Туитър“ бяха разпространени снимки и видео кадри с бойни машини на пехотата, пренасяни с влакове.
Това обаче не са първите доставки с тежко военно оборудване.
Един от представителите на чешкото Министерство на отбраната каза, че страната от няколко седмици насам доставя тежко военно оборудване на Украйна на стойност стотици милиони долари. Според него чехите доставят и редица противовъздушни оръжия.
Независимият военен анализатор Лукаш Визингър каза, че е бил забелязан влак, вероятно пътуващ за Украйна, на който са били натоварени противовъздушни системи Стрела-10 и СА-13. Това потвърждава информация, разпространена от чешкия седмичник „Респект“, отбелязва Ройтерс.
Една договорена пратка, оповестена от германското правителство, включва 56 бойни машини на пехотата, произведени в Чехословакия, които са били на въоръжение в Източна Германия и в Швеция.
По-късно те са били продадени на чешка оръжейна компания, част от отбранителния холдинг „Чехословак груп“, който играе важна роля в чешките доставки за Украйна.
Чешката програма за доставки на оръжия включва средства, които са събрани от украинското посолство чрез обществена кампания. Към момента те възлизат на 42.31 милиона долара. Това е уникална по рода си кампания, чиито фокус е покупката на оръжия в сътрудничество с местните власти, обясни украинското посолство. То посочи, че вече са изразходвани 31.18 милиона долара от събраните средства. Финансирането идва и от страна на чешкото правителство под формата на дарения на оборудване и амуниции, чиято стойност досега надхвърля 44.51 милиона долара.
Някои други правителства също правят такива дарения, посочи източникът от чешкото военно ведомство, без да дава допълнителна информация.
Доставят се оръжия от военните запаси, както и от чешки отбранителни компании и тяхната партньорска мрежа с други страни, заявиха източниците от Министерството на отбраната.
Визингър каза, че чешката армия вероятно разполага с около 60 танка и трицифрено число бойни машини. Освен това компанията „Чехословак груп“ има на склад още тежко оборудване, което може да бъде доставено до Украйна. Чешката република също води разговори с Украйна и за ремонт на повредено украинско оборудване.
Словакия пък дарява противовъздушната си система С-300 на Украйна, за да помогне на Киев да се отбранява срещу руската инвазия. Това съобщи премиерът Едуард Хегер, цитиран от Ройтерс.
Украйна призова западните държави да ѝ предоставят противовъздушно военно оборудване, за да ѝ помогнат да отблъсне яростните руски атаки, които продължават вече втори месец.
„Мога да потвърдя, че Словакия дари противовъздушната си система С-300 на Украйна, въз основа на нейната молба за помощ за самозащита срещу въоръжената агресия на Руската федерация“, написа Хегер в изявление по имейл.
Хегер посети Киев в петък. Той заяви, че собствената отбрана на Словакия е подсигурена.
Словакия, която е член на НАТО, разполага с една батарея противовъздушни системи С-300, която наследи след разпада на Чехословакия през 1993 г.
Словашкият министър на отбраната Ярослав Над каза, че Словакия ще получи четвърта батарея „Пейтриът“, след като дари своя система „С-300“ на Украйна.
Според министерството батареята ще пристигне следващата седмица, като допълнение към вече получени батареи от Германия и Нидерландия през март, и ще остане в Словакия колкото е необходимо, посочва Ройтерс.
Зеленски спомена поименно „С-300“ по време на своето видеообръщение пред американския Конгрес миналия месец, искайки отбранителни системи, които да позволят на Украйна да „затвори небето“ за руски военни самолети и ракети.
Членките на НАТО България, Словакия и Гърция имат системи „С-300“. По-рано Словакия каза, че е готова да даде своята система „С-300“ на Украйна, ако получи подходяща замяна, отбелязва Асошиейтед прес.
Засега България и Унгария са единствените страни членки на НАТО, които отказват да помагат на Киев с оръжие и боеприпаси.
Източник: https://www.mediapool.bg/